אמא מקומקמת

איך הצלחתי לתפוס את השור בקרניו המטאפוריות, ולהפוך סיטואציה נפיצה לרגע של חיבור וחיבוק.

“מטומטמת?? אני?? אני, שנמצאת איתו כל יום, כל היום, מלמדת ומפעילה ומשחקת ומספרת ומאכילה ומלטפת ומרימה ומעודדת ומצחיקה - וכל זה עוד עם תינוקת בת שלושה חודשים על הידיים?!”

גם הבוקר, כמו כל בוקר, האיש יצא לעבודה ויואב גור חלב נתלה על צווארו בייאוש וביקש שלא ילך. לקחתי אותו אלי לחיבוק, ניסיתי לנחם, אבל הגור עצוב וכועס, ופתאום יוצא לו "די! אמא מטומטמת!". המילים יוצאות, ושנינו משתתקים, המומים. הוא מופתע מעצמו, אבל לא יודע לרדת מהעץ הזה שטיפס עליו, לא יודע איך להחזיר את המילים פנימה. גם אני המומה. כמו בסרט, אני עושה פאוז למציאות. בראש אני עוברת על הרגשות שלי - עלבון, כאב, כעס. מנסה לזהות את הצורך שלי שנפגע - הערכה, חיבה, ביטחון הורי.

אני יודעת שרוצה את אבא, יודעת שמקושר אליו מאוד, אבל בתוכי סערה ואינסטינקטים מנוגדים. מצד אחד, יודעת היטב שמי שמכאיב - כואב לו. יודעת שהוא כאוב, שהוא זקוק לי, שהוא נמצא עכשיו בוואקום היקשרותי וצריך למלא אותו בדחיפות. מצד שני... מטומטמת?? אני?? אני, שנמצאת איתו כל יום, כל היום, מלמדת ומפעילה ומשחקת ומספרת ומאכילה ומלטפת ומרימה ומעודדת ומצחיקה - וכל זה עוד עם תינוקת בת שלושה חודשים על הידיים?!

הו. נפל לי האסימון... כל זה ☝️ עם קמה זיו על הידיים...

אני מסתכלת לו בעיניים. שואלת "יואבי, אתה אוהב שאבא נמצא רק איתך?" והוא עונה "כן". אני מוסיפה ושואלת "היית רוצה שגם אני אהיה רק איתך?" ושוב - "כן". אבל גם קמה זקוקה לי... היא צריכה לינוק ולהיות בתנועה, היא זקוקה לחום שלי ולקול. "אז אולי אני ארדים את קמה ואז אשים אותה במיטה שלה?" אני שואלת. הוא מתלהב, "כן! ואני אכסה אותה בשמיכה ואז תשחקי איתי במגנטים! אמא, בכלל רציתי להגיד שאת מקומקמת..." - "המממ.. מה זה?" - "זו אמא שהיא מאוד טובה".

************************************************************************************* היו עוד אסטרטגיות שיכולתי לבחור - מנשא, הנקה בישיבה על הרצפה תוך כדי משחק, להביא בייביסיטר להחזיק את קמה למשך שעה... האסטרטגיה היא זניחה. היא יכולה להשתנות מיום ליום ומשעה לשעה, היא בוודאי משתנה מילד לילד וממשפחה למשפחה. העיקר זה היכולת לזהות שמאחורי כל התנהגות עומד צורך, שהוא תמיד לגיטימי. כשהצורך נפגע עולים רגשות כואבים, וגם אם לא נרצה לקבל כל התנהגות, תמיד נרצה להיות באמפתיה לרגש. הפעם הצלחתי, מקווה שאצליח גם מחר (ואם לא, תמיד אפשר לתקן).