בחירות - לא רק לראשות העיר

תקופת הבחירות המוניצפליות היא זמן טוב לחשוב על המקום שאנחנו נותנים לבחירה החופשית בחיינו, ובמיוחד בהורות שלנו.

הבחירות המוניציפליות מאחורינו, ואני מקווה שניצלתם את יום השבתון למימוש זכותכם בקלפי (וכמובן גם לקצת זמן משפחתי באמצע השבוע). בתקופה האחרונה דובר רבות על ההחלטה להפוך את יום הבחירות לרשויות המקומיות ליום חופשי, במטרה לעודד אנשים להצביע. מימוש זכות הבחירה, כך נאמר, מייצרת מעורבות של האזרח בקהילה, תורמת לתחושת הדדיות ומעלה את רמת שביעות הרצון של התושבים ממקום מגוריהם.


אם נחשוב על זה לרגע, יש בכך הרבה היגיון: אזרח שמשפיע הוא אזרח שיודע שקולו נשמע. גם אם בסופו של דבר התוצאה אינה זו שהוא שאף אליה, הוא יודע שניתנה לו אפשרות להשפיע על סדר היום, שעמדתו נלקחה בחשבון. אזרח שמצביע יודע שהוא בעל משמעות.


בתקופה זו, ניתן לחשוב על זכות הבחירה גם מזווית נוספת – זו של ילדינו. למרות שהם אינם בעלי זכות הצבעה חוקית, גם הם, כמונו, רוצים לחוש כי יש להם השפעה על הסביבה בה הם חיים, להרגיש בשליטה (כלשהי) על חייהם ולדעת שדעותיהם בעלות ערך.


למתן אפשרות בחירה לילדים יתרונות רבים, בעיקר בכל הנוגע לפיתוח העצמאות והמוטיבציה הפנימית שלהם. ילד שמקבל אפשרות בחירה לומד לקחת אחריות על ההחלטות שלו, ותחושת הערך העצמי שלו מתגברת (הרי אם המבוגרים בחייו סומכים עליו, וודאי שהוא ראוי לאמון). בעולם "נטול השליטה" של הילדות, יש חשיבות אדירה לאפשרות להביע עמדה ולהשפיע על המציאות.


שיתוף ילדים בתהליכי בחירה משפחתיים מאפשר להם גם ללמוד שיעורים חשובים מעולם המבוגרים. במסגרת תכנון משותף של חופשה משפחתית, לדוגמה, ניתן לפתח דיון בנושאים כגון ניהול תקציב, תכנון לו"ז, מזג אוויר, קריאת מפת דרכים ועוד.


בנוסף, מתן זכות בחירה מקל על ההורות שלנו. כשהצורך של הילדים באוטונומיה, בהבעה עצמית וביצירתיות מקבל מענה בדרך שמקובלת על ההורה, יורד הדחף "לפרוץ גבולות" (ילד שניתנת לו בחירה בין ציור על נייר לציור בגיר על המדרכה, למשל, עשוי לוותר על ציור על קירות הבית). הבחירה גם עוזרת לנטרל את "הרצון הנגדי" – ההתנגדות שרבים מאיתנו נתקלים בה כשאנחנו זקוקים לשיתוף פעולה של הילדים. ילדים (כמו מבוגרים) נוטים לשתף פעולה בתהליכים שניתנה להם הזדמנות להשפיע עליהם.


זה מתחיל מהבחירות "הקטנות" – אתה רוצה לאכול שניצל או עוף? איזו חולצה את רוצה ללבוש? – זו יכולה להיות בחירה של חוג או פעילות משפחתית, או בחירה של מתנה ליום ההולדת. זה יכול להיות (ואפילו רצוי) גם בדברים הגדולים: אחד הזיכרונות הבולטים שלי הוא שבגיל 10 אבא שלי לקח אותי לנסיעת מבחן למכונית ששקל לקנות, וגם שאל מה דעתי עליה. כשהוא החליט לקנות את המכונית, לא הייתה גאה ממני בעולם. הרגשתי שתרמתי תרומה ממשית למשפחה, והתרגשתי לגלות שלדעות שלי יש השפעה על המציאות.


ומה אם נתתם לילד אפשרות בחירה והוא טעה? בחר ללבוש סוודר ביום חמסין, או לצאת עם חברים ונכשל במבחן? אני מציעה לתת לו להתמודד עם התוצאות, אך גם להיות אמפתיים לקושי שלו. משפטים כמו "חבל שלא הקשבת לי" או "אמרתי לך" לא מעודדים הפנמה של לקחים, ולהבא הילד עשוי לבחור להסתיר מאיתנו את כשלונותיו. הילדים שלנו ילמדו מטעויות איתנו או בלעדינו, אבל אם נהיה "רשת הביטחון" שלהם עולה הסיכוי שבמקרה של טעות הם יבחרו לשתף אותנו.