חמישה טיפים לבחירת צעצוע לילדים

חמשת כללי האצבע שיעזרו לכם לנווט בין מדפי חנות הצעצועים ולצאת משם עם המתנה המושלמת.

צעצועים אסתטיים מושכים את העין ואת הלב

כולנו רוצים שפע עבור ילדינו.

שיאכלו בשפע, ילמדו בשפע, יחיו בשפע וגם ישחקו בשפע. אנחנו ממלאים את החדרים שלהם בקוביות, כדורים, דמויות פעולה, בובות, פאזלים... ערימות של צעצועים. אנחנו צוחקים שבסוף הם הכי נהנים לשחק עם האריזה, אבל כעבור כמה ימים קונים להם עוד משחק (ואם לא אנחנו אז סבתא, ואם לא סבתא - מקבלים בגן, ואם לא בגן אז במסיבת יום הולדת). לפעמים הם מתרגשים אבל מאבדים עניין במהירות, לפעמים עומדים אבודים מול ההיצע. גם אנחנו לא תמיד בטוחים מה מתאים להם - מבחינת גיל, מבחינת תחומי עניין, מבחינת תרומה להתפתחות.


אז בפעם הבאה שאתם יוצאים לחנות הצעצועים, הנה כמה קריטריונים שכדאי לקחת בחשבון בבחירת צעצוע חדש:


1. בטיחות

וודאו כי הצעצוע אינו צבוע בצבעים רעילים / מתקלפים, שאין לו חלקים קטנים שעלולים להינתק, חוטים רופפים שעשויים להיכרך סביב הצוואר וכן הלאה.


2. תגובה על פעולה

צעצוע שמגיב לפעולת הילד יגרה אותו למשחק. כדור שמתגלגל כשדוחפים אותו, בצק שמתעצב בקלות למגע יד, קופסת נגינה המופעלת בקפיץ וכדומה. כמובן שהתגובה צריכה להיות מותאמת לגיל הילד ולתחומי העניין שלו (למרות שיש כמה צעצועים שחוצים את כל חתכי הגיל, חומרי יצירה וכלי נגינה, למשל).


3. מיומנות מעולם המבוגרים

ילדים נהנים להיות חלק מעולם המבוגרים שסביבם, ויעדיפו משחקים המאפשרים זאת. משחקים כאלה גם יקנו להם כישורי חיים חשובים. בחרו משחקים המתרגלים לישה, השחלה, גזירה ובנייה. אגב, מי אמר שחייבים לקנות משחקים בחנות צעצועים? נסו חנות כלי בית, חנות חומרי בניין או חנות סדקית ותגלו עולם חדש ומדהים של אפשרויות.


4. אסתטיקה

כמו שאתם נהנים לעבוד בסביבת עבודה אסתטית, כך גם הילדים. הצעצוע נשבר ולא ניתן לתיקון? שקלו לוותר עליו. הבובה מלוכלכת? הציעו לילד להחליף אותה. נסו ליצור סביבת משחקים מזמינה עבור הילד, כזו שהייתם רוצים לשהות בה בעצמכם. בבחירת צעצוע חדש, שאלו את עצמכם - האם הוא נעים לעין ומזמין למשחק? האם אתם הייתם נהנים לשחק בו?


5. פשטות

העדיפו צעצועים המאפשרים שימושים שונים. קוביות יכולות לשמש לבנייה, אך יכולות להיות גם מכוניות לעת מצוא. גלילים יכולים להיות מבוכים לגולות, בובות מאולתרות או רעשן זמני. משחקים שאין להם מטרה אחת מוגדרת מעודדים את הילד לחקירה, סקרנות ויצירתיות.


ועוד טיפ קטן לסיום - למרות הכותרת של הפוסט הזה, אני מזמינה אתכם לעשות סיבוב בבית לפני היציאה לחנות הצעצועים. הרבה פעמים תגלו שסידור שונה של חדר המשחקים, גיחה לארונות המטבח או יציאה לחצר יכולים לייתר לחלוטין את הצורך לרכוש צעצועים חדשים.