חמישה טיפים לעידוד אנרגיית צמיחה

עודכן ב: 7 ינו 2019

אנרגיית צמיחה היא המוטיבציה הפנימית של האדם לגדול, להתנסות וללמוד. מכאן נובעות העצמאות, היצירתיות והנחישות שכולנו מאחלים לילדינו. איך עושים את זה? חמישה כללי אצבע לעידוד אנרגיית הצמיחה של הילד (זה יותר קל משהייתם חושבים!)


“הפחד מכישלון או מבוכה הוא המחסום העיקרי בדרך להתנסויות חדשות – הסירו את המכשול הזה מדרכם של ילדיכם, ועזרו להם לראות שאין דבר העומד בפני הרצון (בטח לא אתם).”

כבר כמה שבועות(!) שיואב גור חלב, בן 3.5, בוגר שנה ראשונה במערכת החינוך הציבורית, מתרגש לקראת היום הראשון של החופש הגדול. ניסיתי להסביר שגם היום הוא ילך לגן (רק שעכשיו קוראים לזה קייטנה, וזה עולה הרבה יותר), ניסיתי להסביר שנמשיך ללכת לים, לסבתא, לפארק... בדיוק כמו קודם, אבל הוא מתרגש – והאמת שאני מתרגשת איתו, כי יש משהו מחשמל באוויר ביום הזה, תחושה של שחרור, של אפשרויות של צמיחה מתוך בחירה.


אז לכבוד היום הראשון של החופש הגדול, 5 כללי אצבע לשחרור הצמיחה הפנימית של הילדים הפרטיים שלכם:


1.תנו להם להשתעמם האיש שלי אוהב לספר לגור חלב על אייזיק ניוטון, שהרעיון של כוח הכבידה "נפל עליו" בזמן שישב מתחת לעץ תפוח ולא עשה כלום. אם ניוטון היה מאוד עסוק, הוא היה מתייחס לתפוח כמטרד, אבל בגלל שהוא "לא עשה כלום" (במרכאות כפולות), הוא הצליח לראות בו הזדמנות יצירתית. חופש מחשבתי ויצירתיות מתחילים (כמעט תמיד) מוואקום. כשאנחנו מוקפים בגירויים, כשהחושים שלנו מוצפים, היצירתיות נרדמת. דווקא מתוך השיעמום, מתוך המינימליזם, מגיחים הרעיונות המבריקים ביותר. אז מידי פעם, אפשרו לילדים שלכם "לא לעשות כלום" – לבהות באוויר, לשכב במיטה ולספור גרגירי אבק בקרן שמש, לשוטט בבית ולפתוח ארונות, להתלונן שמשעמם להם נורא – דעו שלמעשה הם עושים המון ברגעים האלה, והימנעו מלהציע להם תעסוקה יזומה. מהר מאוד תגלו שהם חושבים לבד על רעיונות שאפילו לא הייתם מעלים על דעתכם...


2. צרו עבורם סביבה נגישה אנחנו חיים בעולם של שפע ועושר, וטוב שכך. שפר חלקנו, אבל לפעמים יש בזה גם חסרונות. הילדים שלנו מוצפים בצעצועים, בחומרים, בגירויים... לפעמים הסקרנות והיצירתיות נבלמים דווקא בגלל השפע הזה – בחירה מרובה עלולה להוביל להימנעות מבחירה. נסו ליצור לילדיכם סביבה מינימליסטית ונגישה עבורם (נסו לרדת פיזית לגובה העיניים שלהם: מה אתם רואים? מה נמצא בהישג ידכם?). ארגזי צעצועים מלאי כל טוב ומדפים עמוסים עד גובה התקרה – אאוט (כלומר, לאחסון). מדפים בהישג יד – אין. לשם המחשה, דמיינו את ההבדל בין מכירת עודפים על שולחן בשוק, לבין בחירה מחלון ראווה בחנות בוטיק. רוצים שימזוג לעצמו מים? הכינו מגש ועליו קנקן מים קטן, כוס, מטלית למקרה שנשפך – והניחו בהישג יד. תידהמו לראות כמה הוא שותה. רוצים שיעזור לכם לנקות? הכינו לו עמדה ובה מטאטא ויעה מתאימים למידותיו, דלי קטן, סמרטוט ושפריצר עם מים. תראו איך ניקיון הופך לפעילות המועדפת בבית. רוצים שיקרא יותר? תראו את התמונה... נכון שהיא מדברת בעד עצמה?


3. תנו להם לבחור בכל הזדמנות. בין משחקים, בין בגדים, בין מאכלים. תנו להם לקבוע את סדר הפעילות: קודם סיפור או קודם מקלחת? נלך לים היום או מחר? אם הם פגעו בחבר, תנו להם להציע ולבחור דרך לתקן במקום לאלץ אותם לומר סליחה. שתפו אותם בהתלבטויות שלכם ותנו להם להציע פתרונות. והכי חשוב – תנו להם להרגיש שהדעה שלהם חשובה בכל פעם שהם מביעים אותה, גם אם אתם חושבים (או יודעים) אחרת.


4. נטרלו כעס, בושה ושיפוטיות חברה סיפרה לי שנכנסה בוקר אחד למטבח וגילתה שכולו רטוב. הרצפה מוצפת, השיש מטפטף, והילדה (סחוטה לחלוטין) עומדת ליד הכיור עם קערת מים ביד. רגע לפני שהאוטומט השתלט, היא העיפה מבט נוסף וגילתה שערימת הכלים שהייתה בכיור מונחת רחוצה על השיש... בדרך להישגים עושים גם טעויות. אפשרו אותן. גם אם הן מגיעות בזמן לא נוח, גם אם הן עולות לנו ביוקר. נסו לתרגל תצפית נקייה ולחפש את הכוונה הטובה. כשהם שואלים משהו, ציינו לחיוב את עצם השאלה (גם אם לדעתכם הם אמורים לדעת את התשובה עליה). כשהם מציעים רעיון שהוא בבירור בלתי אפשרי, עודדו אותם בתהליך המחשבה ותנו להם להסיק מסקנות לבד. הפחד מכישלון או מבוכה הוא המחסום העיקרי בדרך להתנסויות חדשות – הסירו את המכשול הזה מדרכם של ילדיכם, ועזרו להם לראות שאין דבר העומד בפני הרצון (בטח לא אתם).


5. העדיפו מוטיבציות פנימיות על פני חיצוניות לילדים יש אנרגיית צמיחה פנימית מדהימה. הם לומדים במהירות שיא - לא כי מכריחים אותם, אלא כי הם סקרנים מטבעם. עבור הילד, ההתנסות (בעיקר באמצעות משחק) היא גם הדרך וגם המטרה. מדבקות, פרסים, סמיילים על טבלה (ולחלופין - עונשים, סנקציות ואיומים) מאבדים טעם ואפקטיביות מהר מאוד, ומלמדים את הילד שלא שווה להתאמץ אם אין מקל או גזר חיצוניים. הילד חשב? יזם? הצליח? תנו לרגשות שלו ושלכם לדבר בעד עצמם. תנו לתחושת הסיפוק להיות הגמול לעבודה הקשה. ספרו לו איך הפעולה שלו גרמה לכם להרגיש (כל כך הוקל לי לראות את החדר מסודר! הציור שציירת מחמם לי את הלב! ממש משמח אותי לראות אותך חולק עם אחיך הקטן) ועודדו אותו לפעול מתוך מוטיבציה פנימית.


בחופש הגדול הזה, תנו לאנרגיית הצמיחה הטבעית של הילדים להוביל למחוזות חדשים 💕