קפיצה למכונת הזמן

נכון לפעמים הייתם רוצים לחזור בזמן, וללמד את עצמכם של פעם את השיעורים שלמדתם בזמן שחלף? "אם רק הייתי יודעת אז מה שאני יודעת היום...". אז הנה, הגורל זימן לי הזדמנות כזו ובאתי לשתף.

במסגרת פריקת הארגזים האחרונים מהמעבר שלנו למושב, מצאתי את המחברת שלי מחופשת הלידה של יואב גור חלב, ובה רשימת שאלות שכתבתי כשהוא היה בן חצי שנה. נדהמתי לגלות איזו כברת דרך עברתי בשנים שחלפו מאז, ואיך היום, בחופשת הלידה עם קמה זיו, אני כבר במקום רגוע ובטוח הרבה יותר.

אלו שאלות שמעסיקות כל כך הרבה הורים צעירים, ועכשיו כשאני (די) מגובשת בהשקפה ההורית שלי, חשבתי שאולי התשובות שנכונות עבורי היום יועילו גם לאחרים. אז הנה רשימת השאלות של מאיה מלפני 4 שנים, והתשובות של מאיה הנכחית:


* איזה פעילויות מומלצות לגיל 6 חודשים?

התבוננות וחוויה. זה הכל. נשמע מעט? זה בעצם המון. התינוק שלנו מתבונן בנו כל הזמן, מתוך אינסטינקט חיקוי מולד שנועד לעזור לו להשתלב בעולם שלנו. אין לו צורך שניצור לו "עולם תינוקות מקביל" עם צעצועים מרשרשים, מאירים ולעיסים. הוא צריך לחוות את העולם האמיתי, ולקבל רשות והזמנה להתקיים בו.

איך עושים את זה? איך שנוח לכם. אפשר עם מנשא, אפשר על הידיים, אפשר על משטח פעילות ואפשר על הרצפה (עדיף להימנע מלול או הגבלה למתחם ספציפי). אפשר לדבר אליו, אבל אפשר גם לא. אפשר לשיר לו אם אתם אוהבים לשיר, ואם לא, זה ממש בסדר.

תינוקות פשוט צריכים להתבונן ולחוש רצויים.

תנו להם לגעת בחומרים וחפצים מהעולם שלכם (תוך הקפדה על כללי בטיחות, כמובן), תנו להם לטעום מאכלים שאתם אוהבים (כנ"ל) והכי חשוב - נסו לגלות בעצמכם עד כמה הסביבה היומיומית עשירה בגירויים חושיים, בלי לקנות שום צעצוע ובלי הפעלות. ריח של מרק, צליל של מכונת כביסה, קרן שמש על וילון. העולם מלא חוויות והתינוקות שלנו מצויינים בזיהוי שלהן. נסו ללמוד מהם.


* איך נגמלים מהרדמה בהנקה ומלמדים את התינוק להירדם לבד?

לא מלמדים את זה, כמו שלא מלמדים את התינוק ללכת או לדבר. הוא לומד את זה בעצמו, כשהמערכות הפיזיות והמנטליות שלו מבשילות. זה יכול לקרות בגיל שנה ויכול לקרות בגיל שלוש, אבל זה קורה בסוף. עד אז, אפשר להמשיך להרדים בהנקה אם זה נוח לאמא ולתינוק, והרבה פעמים זה באמת הכי נוח (בעיקר אם לומדים להניק בשכיבה). אם לא, אפשר למצוא פתרונות אחרים שיענו על הצרכים של שניהם.

בגיל הזה התינוק עדיין זקוק להנקות תכופות להזנה ונחמה, וכדי להירדם הוא זקוק בד"כ למגע ותנועה. ההורים בדרך כלל זקוקים למנוחה, אבל מנסיוני ככל שעונים על הצרכים של התינוק יותר מהר, מרוויחים יותר שעות שינה...


התינוקות שלנו עדיין חלק בלתי נפרד מאיתנו גם אחרי שהם נולדים

* איך יודעים אם צריך יועצת שינה?

בדרך כלל לא צריך. במקום זה שווה להקדיש כמה שעות לקריאת חומר מבוסס על שנת תינוקות. מי שיעשה את זה יגלה שיש לתינוקות מחזורי שינה קצרים מאוד, לא עקביים בהכרח, שהם מתעוררים לינוק / לאכול וזה בסדר, שהם זקוקים למגע ולתנועה כדי לישון ושהם בעצם, במידה רבה, עדיין חלק בלתי נפרד מאיתנו גם אחרי שהם נולדים.

עוד שווה להקדיש כמה דקות ולעשות רשימה של הצרכים שלכם ושל אסטרטגיות אפשריות שיעזרו למלא אותם (בלי לוותר על הצרכים של התינוק). זו יכולה להיות עוזרת, או בייביסיטר, זה יכול להיות אוכל קנוי או יום מחוץ לבית. יש אלף מפתחות, רק אתם יודעים איזה מהם יתאימו למנעולים שלכם.

במקום להקשיב ליועצת שינה, הקשיבו לתינוקות שלכם. מה הם מבקשים? לישון? לינוק? לשחק? אף יועצת לא תדע לתת להם מענה מדויק כמוכם.


* באיזה שעה אמורים ללכת לישון בגיל 7 חודשים?

בכל שעה שהתינוק עייף.


והנה שאלה אחרונה שלא כתבתי, אבל זכור לי שהדהדה בראשי ללא הרף באותה תקופה:

*איך אדע אם אני עושה עבודה טובה מספיק בתור אמא?

אם התינוק שלי בריא, מחייך ומגיב אליי, אם אני מצליחה (לפחות מידי פעם) לצחוק, לקוות, להתרגש - כנראה שהכל בסדר.

הגילוי המובהק ביותר של ההורות שלי היה שהחסד הגדול ביותר הוא דווקא אי העשייה, מתן המקום להתרחשות הטבעית של הדברים, אבל על זה בפוסט הבא.


מכירים הורים ששואלים את עצמם את השאלות האלה? שתפו את הפוסט, חשוב לי שיגיע רחוק.